Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego dnia w jego sercu rozbudziło się pragnienie poszukiwania skarbów. Do swego pomysłu z łatwością przekonał Hucka Finna. Chłopcy zdobyli łopatę i motykę, a następnie wyruszyli na wzgórze. Tam, pod uschniętym drzewem, według opinii Tomka, powinien być ukryty skarb. Po wielu godzinach kopania uznali, że muszą tu wrócić w nocy, aby cień drzewa wskazał im właściwy punkt do poszukiwań. Po kolejnym rozczarowaniu postanowili szukać złota w nawiedzonym domu.

W sobotę po południu zjawili się w opuszczonym budynku i zaczęli zwiedzać wszystkie zakamarki. W końcu weszli na strych, lecz i tam nic nie znaleźli. Nagle usłyszeli, że ktoś wszedł do domu. Przez dziury w podłodze dostrzegli dwóch mężczyzn, a w jednym z nich z przerażeniem rozpoznali Indianina Joe. Przybysze rozmawiali o jakiejś niebezpiecznej robocie, po wykonaniu której zamierzali uciec do Teksasu. Potem zasnęli i spali przez kilka godzin. Wieczorem wydobyli z komina sakiewkę ze skradzionymi pieniędzmi i uradzili, że na razie zakopią ją w rogu pomieszczenia. Joe zaczął rozgarniać ziemię nożem i ku swemu zaskoczeniu odkrył skrzynię pełną monet. Mężczyźni w pośpiechu opuścili dom, zabierając ze sobą skarb, który postanowili ukryć pod krzyżem. Dopiero wówczas Tomek i Huck zeszli ze strychu i pobiegli w stronę miasteczka.

Nazajutrz spotkali się nad rzeką. Tomek uznał, że powinni za wszelką cenę odzyskać utracony skarb. Dowiedział się, że w jednym z zajazdów w mieście ktoś wynajął pokój, lecz nikt nie widział, aby ktokolwiek do niego wchodził. Wieczorem chłopcy kręcili się w pobliży gospody i uważnie obserwowali drzwi, wiodące do tajemniczego pokoju. Kilka dni później Sawyer, zaopatrzony w pęk kluczy, zdołał wejść do pomieszczenia, lecz w środku dostrzegł śpiącego Indianina. Przerażony, rzucił się do ucieczki. Chłopcy postanowili czekać na moment, kiedy w pokoju nikogo nie będzie. Pożegnali się, a Huck wrócił przed gospodę i stanął na czatach.

W piątek do miasteczka wróciła z wakacyjnego wyjazdu Becky. Tomek natychmiast odwiedził dziewczynkę i spędził z nią cały dzień na wesołej zabawie. Wraz z kolegami ze szkoły zaczęli planować piknik, który miał się odbyć w sobotę. Nazajutrz wcześnie rano dzieci wyruszyły na wynajęty parostatek. Tomek zaproponował Becky, aby zanocowali u wdowy Douglas. Dziewczynka po chwili wahania zgodziła się. Statek przycumował do brzegu w niewielkiej zatoce i dzieci radośnie wybiegły na ląd. Po sutym śniadaniu wszyscy wyruszyli na zwiedzanie pobliskich jaskiń, gdzie spędzili resztę dnia. Wieczorem wrócili do domów, zadowoleni z wyprawy. Tymczasem Huck cierpliwie stał przed gospodą. Przed północą dostrzegł Indianina i jego towarzysza, wychodzących z pokoju. Chłopiec ruszył za nimi i śledził ich aż do domu wdowy Douglas. Tam usłyszał, jak Joe przeklina kobietę, denerwując się, że jeszcze nie zasnęła. Huck ostrożnie wycofał się i pobiegł do pobliskiego domu, w którym mieszkał stary Walijczyk ze swoimi synami. Obudził mężczyzn i opowiedział o niebezpieczeństwie, jakie groziło kobiecie. Po chwili mężczyźni wyruszyli na ratunek, a Finn ukrył się. Jakiś czas później usłyszał krzyk i padły strzały. Przestraszony, uciekł, lecz o świcie nieśmiało zapukał do drzwi Walijczyka. Staruszek powitał go z radością i opowiedział o nocnych wydarzeniach. Złoczyńcy zdołali uciec, ale ruszył za nimi pościg policyjny. Wkrótce z wizytą zjawiła się wdowa Douglas, dziękując mężczyźnie za ocalenie. Walijczyk odparł, że podziękowania należą się komuś innemu, lecz nie wyjawił, że to Huck zawiadomił go o planach Indianina. W południe mieszkańcy St. Petersburga zebrali się w kościele i dopiero wtedy okazało się, że Tomek i Becky nie wrócili z pikniku. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania dzieci. Stary Walijczyk wrócił do domu o świcie. Stwierdził, że Huck, który spał u niego, ma wysoką gorączkę. Chorym chłopcem zaopiekowała się pani Douglas.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody
3  Artyzm „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 21:05:12

nom ,nom fajne streszczenie. Mi się książki czytać nie chciało bo ona ma ok. 150 stron O.o My dzisjaj mamy z tego sprawdzian:( . To streszczenie bardzo mi pomogło i mam nadzieję że dostane przynajmniej 4 ;)


2018-08-17 19:16:11

Fajne to przynajmniej szybciej przeczytalam dzisiaj zaczelismy w szkole omawiac a ja nic nie wiedzialam no ale teraz juz bede wiedziala na jakiej stronce szukac streszczen ;p


2012-11-19 23:49:30

Niestety. Po przeczytaniu tego streszczenia nie znalazłem w nim nic co by mnie zachęciło do przeczytania (czy posłuchania) tej książki. Całe szczęście że czytałem ja wcześniej. A jest rzeczywiście barwnie napisana. Posłuchajcie jej w interpretacji Ireneusza Załuga. Jest najlepsza ze wszystkich audiobooków jakich słuchałem
Streszczenia książek
Tagi: