Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza powstania powieści Marka Twaina

W 1876 roku Mark Twain napisał powieść, skierowaną do dzieci i młodzieży, której bohaterem uczynił roztropnego urwisa, Tomka Sawyera. Utwór był swoistym powrotem pisarza do czasów dzieciństwa, beztroskich zabaw, a świat przedstawiony ukazany został z perspektywy dziecka. Pierwowzorem fikcyjnego miasteczka St. Petersburg było miasto Hannibal, w którym dorastał autor. W latach następnych Mark Twain chętnie powracał... więcejCzas i miejsce akcji „Przygód Tomka Sawyera”

Akcja powieści Marka Twaina: „Przygody Tomka Sawyera” rozgrywa się pod koniec wieku XIX i obejmuje wydarzenia od wiosny do wczesnej jesieni. Czas fabuły obejmuje również wydarzenia wcześniejsze, o których wspomina Indianin Joe – okres, kiedy żył mąż pani Douglas i kazał wychłostać go przed więzieniem za włóczęgostwo, co z kolei stało się głównym powodem zemsty Mieszańca na wdowie. W zakończeniu powieści... więcejGłówne wątki „Przygód Tomka Sawyera”

W powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” można wyróżnić kilka wątków:

1.Wątek przygodowy – jest głównym wątkiem powieści. Narrator opowiada o licznych przygodach małego urwisa, Tomka Sawyera, który nieustannie szuka nowych wrażeń i dzięki swojej roztropności wychodzi cało z każdej opresji. Często też zyskuje podziw dorosłych i zostaje bohaterem.

2.Wątek kryminalny – wiąże się... więcejRadość z życia Tomka Sawyera

Głównym bohaterem powieści Marka Twaina jest Tomek Sawyer – chłopiec wyróżniający się ogromną ciekawością świata, rezolutnością, przebiegłością i inteligencją. Malec marzył o wielkich przygodach i potrafił czerpać prawdziwą radość z życia.

Tomek nie uchodził za wzór chłopięcych cnót i był utrapieniem dla swojej opiekunki, ciotki Polly. Wśród mieszkańców zyskał miano łobuziaka, skorego do różnorodnych... więcejArtyzm „Przygód Tomka Sawyera”

Utwór Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” można zaliczyć do gatunku powieści przygodowej z elementami kryminału. Akcja dzieła jest wartka, pełna zaskakujących zwrotów, a w ciąg przygód głównego bohatera wpisany został wątek, dotyczący morderstwa doktora Robinsona. Czas akcji nie jest dokładnie sprecyzowany i jest to opowieść o dzieciństwie bohaterów, którzy – w chwili, kiedy narrator rozpoczyna swą historię... więcej„Tę książkę czyta się z zapartym tchem” – list

Droga Przyjaciółko!

Na wstępie mojego listu pozdrawiam Cię serdecznie. Kilka dni temu skończyłam lekturę powieści Marka Twaina: „Przygody Tomka Sawyera”, do której przeczytania chciałabym Cię zachęcić.

„Przygody Tomka Sawyera” to świetna opowieść o dziesięcioletnim chłopcu, wychowywanym po śmierci rodziców przez ciotkę, która stara się, aby wyrósł on na prawego i dobrego człowieka. Tomek jednak jest łobuzem,... więcejRecenzja książki „Przygody Tomka Sawyera”

„Przygody Tomka Sawyera”, autorstwa Marka Twaina, to powieść skierowana przede wszystkim do najmłodszych czytelników, lecz równie chętnie sięgnie po nią zarówno młodzież, jak i dorośli.

Akcja utworu przenosi czytelników do sennego, amerykańskiego miasteczka St. Petersburg, pod koniec XIX wieku i doskonale oddaje atmosferę ówczesnego życia. Na plan pierwszy już od pierwszego rozdziału wysuwa się postać tytułowego bohatera... więcejŻycie mieszkańców „Przygód Tomka Sawyera”

Mark Twain w powieści „Przygody Tomka Sawyera” ukazał życie i obyczajowość mieszkańców niewielkiego amerykańskiego miasteczka St. Petersburg pod koniec XIX wieku.

Życie mieszkańców St. Petersburga upływa sennie i spokojnie, bez większych wrażeń i emocji. Dorośli zajmują się pracą, żyją w zgodzie i są wobec siebie życzliwi, chętni do pomocy i wsparcia. Dzieci uczęszczają do szkoły i szkółki niedzielnej,... więcejEkranizacje „Przygód Tomka Sawyera”

Na podstawie powieści Marka Twaina: „Przygody Tomka Sawyera” powstało kilkanaście ekranizacji filmowych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

Film z roku 1907, będący pierwszą, niemą ekranizacją powieści, wyprodukowaną przez studio „Paramount”. W roku 1917 powstała kolejna wersja „Przygód Tomka Sawyera”, również niema, w reżyserii Williama Desmonda Taylora. W tytułowej roli... więcejRelacje Tomka Sawyera z ciotką Polly

Tomek Sawyer, tytułowy bohater powieści Marka Twaina, jest sierotą, wychowywanym po śmierci rodziców przez ciotkę Polly. Ze starszą kobietą łączą go dość szczególne, lecz zarazem niezwykle silne więzi emocjonalne.

Ciotka Polly darzy swego wychowanka szczerą, bezgraniczną miłością i ma pewną słabość do niego. Zawsze jednak stara się kierować dobrem malca, mając nadzieję, że wychowa go na porządnego człowieka, co... więcejO tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody

Pewnej nocy Tomek Sawyer i jego przyjaciel, Huck Finn, wybrali się na cmentarz, aby przekonać się, czy sposób na usuwanie brodawek, jaki Huckowi zdradziła matka Hopkins, jest skuteczny. Odnaleźli świeżo usypaną mogiłę i ukryli się między trzema wiązami, rosnącymi nad grobem. W milczeniu czekali na nadejście diabła, który o północy miał zjawić się po duszę zmarłego.

Nagle w oddali usłyszeli jakieś głosy. Po chwili nad grobem zatrzymali... więcejO tym, jak Tomek został piratem i pojawił się na własnym pogrzebie – opis przygody

Pewnego dnia Tomek Sawyer postanowił uciec z domu, aby zostać piratem i rozsławić w ten sposób swoje imię. Do tego pomysłu przekonał swoich dwóch najlepszych przyjaciół – Joego Harpera i Hucka Finna. O północy chłopcy zjawili się w umówionym miejscu, przynosząc ze sobą różne przydatne rzeczy i prowiant. Na starej tratwie przepłynęli przez rzekę i przybili do wyspy Jacksona, gdzie zamierzali rozbić obozowisko.

W głębi mrocznego... więcejO tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody

Pewnego dnia Tomek Sawyer postanowił zostać poszukiwaczem skarbów. O swoim pomyśle opowiedział Huckowi Finnowi, który uznał, że plan przyjaciela jest doskonały. Tomek był przekonany, że złoto mogą znaleźć w specjalnych miejscach, gdzie zostały zakopane przez zbójców. Chłopcy zdobyli łopatę i motykę, a potem wyruszyli na wzgórze, gdzie według Sawyera pod uschniętym drzewem powinien być ukryty skarb. Pracowali w pocie czoła przez wiele... więcejNocna wyprawa Tomka Sawyera - opis przygody

W nocy, na wyspie, kiedy przyjaciele - Joe oraz Huck - zasnęli, Tomasz zachowując należytą ostrożność, podpełzł do ogniska i napisał coś na dwóch kawałkach kory. Potem zabrał kapelusz Joego i ruszył w drogę. W kilka minut później przedostał się do łódki, przyczepionej do zacumowanego parostatku i ukrył się w niej. Wkrótce prom odpłynął w stronę miasteczka i Tomek z radością pomyślał, że jego plan się powiódł. Szybko przebiegł... więcej