Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek Sawyer mieszkał w niewielkim amerykańskim miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Po śmierci rodziców chłopcem i jego młodszym bratem, Sidem, zaopiekowała się ciotka Polly. Starsza pani starała się wychować Tomka tak, by był uczciwy i grzeczny, lecz malec często wpadał w tarapaty i ciągle szukał nowych wrażeń.

Pewnego dnia chłopiec wybrał się na wagary i wesoło spędził dzień, kapiąc się w rzece. Wieczorem, podczas kolacji, zapewniał ciotkę, że był w szkole. Jego kłamstwo wyszło na jaw, gdy Sid zauważył, że kołnierzyk przy kurtce brata przyszyty jest czarną nitką zamiast białą. Tomek uciekł, wygrażając się Sidneyowi i wyruszył na przechadzkę.

Na ulicy spotkał nieznajomego chłopca, z którym wdał się w bójkę. Po zwycięskiej walce wrócił do domu, a ciotka, widząc jego zniszczone ubranie, zdecydowała, że surowo ukaże swojego wychowanka. Nazajutrz nakazała, aby pomalował parkan. Początkowo z żalem myślał o rozrywkach, które go ominą w dzień wolny od nauki. Wkrótce jednak na drodze pojawił się Ben Rogers i Tomasz zaczął energicznie machać pędzlem. Udawał, że malowanie jest bardzo odpowiedzialną pracą i nie każdy może się jej podjąć. Zaintrygowany kolega poprosił, aby pozwolił mu pomalować ogrodzenie, na co zgodził się niechętnie.

Do wieczora zjawiali się różni chłopcy i za drobną opłatą przystępowali do malowania płotu. Parkan został pokryty trzema warstwami wapna, Tomek z radością przeliczał swoje skarby, a ciotka Polly z trudem uwierzyła, że urwis wykonał tak dokładnie jej polecenie. Następnie malec udał się na rynek, gdzie odbyła się bitwa pomiędzy dwiema wrogimi grupami chłopców, a po niej ruszył w drogę powrotną do domu.

W ogrodzie rodziny Thatcherów dostrzegł nieznajomą dziewczynkę o jasnych warkoczach. Zauroczony jej urodą, zaczął popisywać się, aby wzbudzić jej zainteresowanie. Po jakimś czasie panienka zniknęła za drzwiami, rzucając w stronę Tomka, bratek, który podniósł i ukrył pod kurtką. Podczas kolacji Sid rozbił cukierniczkę, lecz ciotka Polly ukarała za to Tomka. Rozgoryczony, rozpłakał się z żalu nad swoim losem. Następnego dnia, umyty i ubrany w odświętne ubranie, poszedł do szkółki niedzielnej. Przed lekcjami wymienił swoje skarby na kolorowe karteczki, które nauczyciel rozdawał za prawidłowe odpowiedzi. Tej niedzieli na zajęciach zjawili się także honorowi goście: adwokat Thatcher oraz jego brat, sędzia hrabstwa wraz z żoną. Towarzyszyła im dziewczynka, którą Tomasz widział w ogrodzie. Chłopiec, chcąc zwrócić jej uwagę, pokazał swoje karteczki nauczycielowi i otrzymał nagrodę za naukę – Biblię. Sędzia pochwalił jego mądrość i spytał, jak mieli na imię pierwsi apostołowie. Tomek odpowiedział, że byli to Dawid i Goliat.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody
3  Artyzm „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-05 17:45:21

Fajne to przynajmniej szybciej przeczytalam dzisiaj zaczelismy w szkole omawiac a ja nic nie wiedzialam no ale teraz juz bede wiedziala na jakiej stronce szukac streszczen ;p


2018-11-25 14:28:53

Niestety. Po przeczytaniu tego streszczenia nie znalazłem w nim nic co by mnie zachęciło do przeczytania (czy posłuchania) tej książki. Całe szczęście że czytałem ja wcześniej. A jest rzeczywiście barwnie napisana. Posłuchajcie jej w interpretacji Ireneusza Załuga. Jest najlepsza ze wszystkich audiobooków jakich słuchałem


2018-09-20 21:05:12

nom ,nom fajne streszczenie. Mi się książki czytać nie chciało bo ona ma ok. 150 stron O.o My dzisjaj mamy z tego sprawdzian:( . To streszczenie bardzo mi pomogło i mam nadzieję że dostane przynajmniej 4 ;)
Streszczenia książek
Tagi: