Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W poniedziałkowy poranek Tomek, po nieudanej próbie przekonania ciotki, że jest śmiertelnie chory, niechętnie wyruszył do szkoły. Po chwili spotkał Hucka Finna, syna miejscowego pijaka, który niósł zdechłego kota. Chłopak wyjaśnił, że w nocy zamierza iść na cmentarz, a kot jest mu potrzebny do usuwania brodawek. Ustalili, że Sawyer również weźmie udział w wyprawie i pożegnali się.

Tomek wszedł do klasy spóźniony i natychmiast zauważył jasnowłosą dziewczynkę, siedzącą samotnie w ławce. Na pytanie nauczyciela, dlaczego znów się spóźnił, bez namysły odrzekł, że zatrzymał się, aby porozmawiać z Huckiem Finnem. Za karę musiał usiąść obok ślicznej panienki. Dziewczynka początkowo ignorowała jego obecność, lecz wkrótce zainteresowała się tym, co narysował na tabliczce. Wyjawiła, że ma na imię Becky. Urwis napisał: „Kocham cię” i w tej samej chwili nauczyciel chwycił go za ucho, prowadząc na dawne miejsce. Na przerwie Tomek i Becky zostali w szkole.

Wyznali sobie miłość, a chłopiec oświadczył, że od tej pory są zaręczeni. Nieopacznie zdradził, że wcześniej był zaręczony z Amy Lawrence. Becky, płacząc, odepchnęła go i nie przyjęła mosiężnej gałki, który chciał jej podarować na zgodę. Tomasz odwrócił się rozgoryczony i opuścił budynek szkoły. Osowiały, zawędrował do lasu, usiadł pod dębem i zaczął rozpamiętywać swoje nieszczęście. Ostatecznie postanowił zostać piratem, aby rozsławić swoje imię. Resztę dnia spędził na wesołej zabawie z Joe Harperem.

W nocy Tomek i Huck udali się na cmentarz i znaleźli świeżą mogiłę. Ukryli się w pobliżu, w milczeniu czekając na nadejście diabła. Nagle usłyszeli jakieś głosy i przy grobie stanęło trzech mężczyzn, w których rozpoznali młodego doktora Robinsona, Muffa Pottera i Indianina Joego. Muff i Joe wydobyli trumnę, a wtedy Mieszaniec zażądał dodatkowej zapłaty. Wywiązała się bójka, w czasie której lekarz ogłuszył Pottera. Indianin rzucił się z nożem, śmiertelnie raniąc młodzieńca. Potem wsunął narzędzie zbrodni w dłoń swego towarzysza, a kiedy ten odzyskał przytomność, przekonał go, że to właśnie on zabił doktora. Przerażeni chłopcy, będący świadkami morderstwa, uciekli z cmentarza i schronili się w starej garbarni. Tam złożyli uroczystą przysięgę, że nikomu nie wyjawią, co widzieli tej nocy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Geneza powstania powieści Marka Twaina
3  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygodyKomentarze: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 21:05:12

nom ,nom fajne streszczenie. Mi się książki czytać nie chciało bo ona ma ok. 150 stron O.o My dzisjaj mamy z tego sprawdzian:( . To streszczenie bardzo mi pomogło i mam nadzieję że dostane przynajmniej 4 ;)


2018-08-17 19:16:11

Fajne to przynajmniej szybciej przeczytalam dzisiaj zaczelismy w szkole omawiac a ja nic nie wiedzialam no ale teraz juz bede wiedziala na jakiej stronce szukac streszczen ;p


2012-11-19 23:49:30

Niestety. Po przeczytaniu tego streszczenia nie znalazłem w nim nic co by mnie zachęciło do przeczytania (czy posłuchania) tej książki. Całe szczęście że czytałem ja wcześniej. A jest rzeczywiście barwnie napisana. Posłuchajcie jej w interpretacji Ireneusza Załuga. Jest najlepsza ze wszystkich audiobooków jakich słuchałem
Streszczenia książek
Tagi: