Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek Sawyer mieszkał w niewielkim amerykańskim miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Po śmierci rodziców chłopcem i jego młodszym bratem, Sidem, zaopiekowała się ciotka Polly. Starsza pani starała się wychować Tomka tak, by był uczciwy i grzeczny, lecz malec często wpadał w tarapaty i ciągle szukał nowych wrażeń.

Pewnego dnia chłopiec wybrał się na wagary i wesoło spędził dzień, kapiąc się w rzece. Wieczorem, podczas kolacji, zapewniał ciotkę, że był w szkole. Jego kłamstwo wyszło na jaw, gdy Sid zauważył, że kołnierzyk przy kurtce brata przyszyty jest czarną nitką zamiast białą. Tomek uciekł, wygrażając się Sidneyowi i wyruszył na przechadzkę.

Na ulicy spotkał nieznajomego chłopca, z którym wdał się w bójkę. Po zwycięskiej walce wrócił do domu, a ciotka, widząc jego zniszczone ubranie, zdecydowała, że surowo ukaże swojego wychowanka. Nazajutrz nakazała, aby pomalował parkan. Początkowo z żalem myślał o rozrywkach, które go ominą w dzień wolny od nauki. Wkrótce jednak na drodze pojawił się Ben Rogers i Tomasz zaczął energicznie machać pędzlem. Udawał, że malowanie jest bardzo odpowiedzialną pracą i nie każdy może się jej podjąć. Zaintrygowany kolega poprosił, aby pozwolił mu pomalować ogrodzenie, na co zgodził się niechętnie.

Do wieczora zjawiali się różni chłopcy i za drobną opłatą przystępowali do malowania płotu. Parkan został pokryty trzema warstwami wapna, Tomek z radością przeliczał swoje skarby, a ciotka Polly z trudem uwierzyła, że urwis wykonał tak dokładnie jej polecenie. Następnie malec udał się na rynek, gdzie odbyła się bitwa pomiędzy dwiema wrogimi grupami chłopców, a po niej ruszył w drogę powrotną do domu.

W ogrodzie rodziny Thatcherów dostrzegł nieznajomą dziewczynkę o jasnych warkoczach. Zauroczony jej urodą, zaczął popisywać się, aby wzbudzić jej zainteresowanie. Po jakimś czasie panienka zniknęła za drzwiami, rzucając w stronę Tomka, bratek, który podniósł i ukrył pod kurtką. Podczas kolacji Sid rozbił cukierniczkę, lecz ciotka Polly ukarała za to Tomka. Rozgoryczony, rozpłakał się z żalu nad swoim losem.

Następnego dnia, umyty i ubrany w odświętne ubranie, poszedł do szkółki niedzielnej. Przed lekcjami wymienił swoje skarby na kolorowe karteczki, które nauczyciel rozdawał za prawidłowe odpowiedzi. Tej niedzieli na zajęciach zjawili się także honorowi goście: adwokat Thatcher oraz jego brat, sędzia hrabstwa wraz z żoną. Towarzyszyła im dziewczynka, którą Tomasz widział w ogrodzie. Chłopiec, chcąc zwrócić jej uwagę, pokazał swoje karteczki nauczycielowi i otrzymał nagrodę za naukę – Biblię. Sędzia pochwalił jego mądrość i spytał, jak mieli na imię pierwsi apostołowie. Tomek odpowiedział, że byli to Dawid i Goliat.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - cytaty
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Przygód Tomka Sawyera”
3  Charakterystyka Huckleberry`ego FinnaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce    Tagi: