Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia straszna wiadomość o zbrodni obiegła całe miasteczko. Wszyscy mieszkańcy udali się na cmentarz. Z rozmów wynikało, że głównym podejrzanym był Muff Potter, którego widziano w nocy, jak mył się nad strumieniem. Tomek w tłumie dostrzegł Indianina Joego, który z obojętną miną stał w pobliżu grobu. Wkrótce pojawił się również Potter i natychmiast został aresztowany, a Mieszaniec potwierdził, że mężczyzna zabił lekarza. Przez kilka kolejnych dni Tomek spał niespokojnie, dręczony koszmarami. Jego duchową udrękę potęgował fakt, że Becky Thatcher przestała chodzić do szkoły. Stracił całą radość życia i popadł w apatię.

Ciotka Polly, zaniepokojona jego stanem, zaczęła podawać mu różne medykamenty. W końcu sięgnęła po „mordercę cierpień”, środek, który miał uśmierzać każdy ból. Po zażyciu pierwszej łyżeczki obrzydliwego w smaku leku, chłopiec uznał, że nadszedł czas, aby wyrwać się z letargu. Wkrótce jego radość nie miała granic, ponieważ pewnego ranka ujrzał Becky, zmierzającą w stronę szkoły. Ucieszony, zaczął skakać i śmiać się, lecz dziewczynka potraktowała go tak obojętnie, że poczuł się tak, jakby odniósł kolejną klęskę. Zachowanie Becky wpłynęło na ostateczną decyzję chłopca, który doszedł do wniosku, że nikt go nie kocha. Postanowił uciec z domu i do swego pomysłu przekonał Hucka Finna i Joego Harpera.

W nocy chłopcy przepłynęli na Wyspę Jacksona, gdzie postanowili wieść życie piratów. Swoboda i nieustanna zabawa szybko ich znudziła i coraz częściej z tęsknotą spoglądali na widniejące w oddali miasteczko. Następnej nocy Tomasz podkradł się do domu i podsłuchał rozmowę ciotki z matką Joego. Kobiety opłakiwały zaginione dzieci, przekonane, że chłopcy utonęli w rzece. Nad ranem wrócił na wyspę i opowiedział o swojej przygodzie przyjaciołom.

Uciekinierzy spędzili kolejny dzień na wesołej i beztroskiej zabawie, lecz wieczorem Huck i Joe postanowili wrócić do cywilizowanego świata. Tomek przekonał ich, aby zostali, wtajemniczając w pewien pomysł, na który wpadł, będąc potajemnie w domu. Chłopcy entuzjastycznie uznali, że jego plan jest doskonały. Kolejna noc stała się dla nich koszmarem. Rozpętała się straszna burza, która zniszczyła ich obozowisko.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Życie mieszkańców „Przygód Tomka Sawyera”
3  Recenzja książki „Przygody Tomka Sawyera”Komentarze: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 21:05:12

nom ,nom fajne streszczenie. Mi się książki czytać nie chciało bo ona ma ok. 150 stron O.o My dzisjaj mamy z tego sprawdzian:( . To streszczenie bardzo mi pomogło i mam nadzieję że dostane przynajmniej 4 ;)


2018-08-17 19:16:11

Fajne to przynajmniej szybciej przeczytalam dzisiaj zaczelismy w szkole omawiac a ja nic nie wiedzialam no ale teraz juz bede wiedziala na jakiej stronce szukac streszczen ;p


2012-11-19 23:49:30

Niestety. Po przeczytaniu tego streszczenia nie znalazłem w nim nic co by mnie zachęciło do przeczytania (czy posłuchania) tej książki. Całe szczęście że czytałem ja wcześniej. A jest rzeczywiście barwnie napisana. Posłuchajcie jej w interpretacji Ireneusza Załuga. Jest najlepsza ze wszystkich audiobooków jakich słuchałem
Streszczenia książek
Tagi: