Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po trzech dniach poszukiwań wszyscy zaczęli tracić nadzieję, że Tomek i Becky odnajdą się cali i zdrowi. Tymczasem dzieci, wycieńczone strachem i osłabione głodem, starały się odszukać wyjście z jaskiń. Podczas jednej w wędrówek po licznych tunelach Sawyer ujrzał Indianina, lecz mężczyzna szybko uciekł. Po wielu godzinach Sawyer zdołał wyprowadzić dziewczynkę z groty i dzieci szczęśliwie wróciły do domów. Po dwóch dniach odpoczynku Tomasz poszedł odwiedzić Hucka, lecz wdowa Douglas nie pozwoliła, aby niepokoił chorego. W drodze powrotnej odwiedził również Becky.

Od sędziego Thatchera dowiedział się, że wejście do jaskiń zostało zamknięte. Wtedy przerażony chłopiec wyjaśnił, że w grotach ukrywa się Indianin. Wkrótce w stronę jaskiń wyruszyła grupa ludzi, której przewodził ojciec Becky. Po otwarciu drzwi ujrzeli martwego Mieszańca. Kilka dni później Tomek i Huck spotkali się w ustronnym miejscu, aby porozmawiać o skarbie. Sawyer wyjawił przyjacielowi, że wie, gdzie Joe ukrył złoto. Po południu udali się na poszukiwania, kierując się znakami, które Tomek zostawił na ścianach tuneli. Dostrzegli namalowany krzyż i zaczęli pod nim kopać.

Po jakimś czasie wydobyli skrzynię i przełożyli monety do worków. Wrócili do miasteczka, ciesząc się, że są bogaci, po czym skierowali się w stronę domu wdowy Douglas, gdzie zamierzali ukryć swój skarb. Przed domem Walijczyka przystanęli na chwilę, aby odpocząć. Wówczas pojawił się staruszek i poprosił, aby poszli razem z nim do pani Douglas. Chłopcy weszli do salonu, gdzie zastali kilka znajomych osób. Po uroczystej kolacji Walijczyk opowiedział o udziale Hucka w uratowaniu życia wdowy, a kobieta podziękowała Finnowi, oświadczając, że zajmie się jego wychowaniem. Wtedy Tomek oznajmił, że Huck jest bogaty i przyniósł jeden z worków, wysypując jego zawartość na stół. Po tej przygodzie chłopcy stali się sławni i zyskali uznanie dorosłych. Ich opiekunki ulokowały pieniądze w banku. Huck z trudem jednak znosił nowe życie, które dość szybko stało się dla niego udręką. Po trzech tygodniach zniknął bez wieści. Tomek odnalazł przyjaciela i przekonał go, by wrócił do domu wdowy. Obaj ruszyli w stronę miasteczka, rozmawiając o życiu w bandzie, którą zamierzali utworzyć.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - plan wydarzeń
2  Ekranizacje „Przygód Tomka Sawyera”
3  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce    Tagi: