Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W poniedziałkowy poranek Tomek, po nieudanej próbie przekonania ciotki, że jest śmiertelnie chory, niechętnie wyruszył do szkoły. Po chwili spotkał Hucka Finna, syna miejscowego pijaka, który niósł zdechłego kota. Chłopak wyjaśnił, że w nocy zamierza iść na cmentarz, a kot jest mu potrzebny do usuwania brodawek. Ustalili, że Sawyer również weźmie udział w wyprawie i pożegnali się.

Tomek wszedł do klasy spóźniony i natychmiast zauważył jasnowłosą dziewczynkę, siedzącą samotnie w ławce. Na pytanie nauczyciela, dlaczego znów się spóźnił, bez namysły odrzekł, że zatrzymał się, aby porozmawiać z Huckiem Finnem. Za karę musiał usiąść obok ślicznej panienki. Dziewczynka początkowo ignorowała jego obecność, lecz wkrótce zainteresowała się tym, co narysował na tabliczce. Wyjawiła, że ma na imię Becky. Urwis napisał: „Kocham cię” i w tej samej chwili nauczyciel chwycił go za ucho, prowadząc na dawne miejsce. Na przerwie Tomek i Becky zostali w szkole.

Wyznali sobie miłość, a chłopiec oświadczył, że od tej pory są zaręczeni. Nieopacznie zdradził, że wcześniej był zaręczony z Amy Lawrence. Becky, płacząc, odepchnęła go i nie przyjęła mosiężnej gałki, który chciał jej podarować na zgodę. Tomasz odwrócił się rozgoryczony i opuścił budynek szkoły. Osowiały, zawędrował do lasu, usiadł pod dębem i zaczął rozpamiętywać swoje nieszczęście. Ostatecznie postanowił zostać piratem, aby rozsławić swoje imię. Resztę dnia spędził na wesołej zabawie z Joe Harperem.

W nocy Tomek i Huck udali się na cmentarz i znaleźli świeżą mogiłę. Ukryli się w pobliżu, w milczeniu czekając na nadejście diabła. Nagle usłyszeli jakieś głosy i przy grobie stanęło trzech mężczyzn, w których rozpoznali młodego doktora Robinsona, Muffa Pottera i Indianina Joego. Muff i Joe wydobyli trumnę, a wtedy Mieszaniec zażądał dodatkowej zapłaty. Wywiązała się bójka, w czasie której lekarz ogłuszył Pottera. Indianin rzucił się z nożem, śmiertelnie raniąc młodzieńca. Potem wsunął narzędzie zbrodni w dłoń swego towarzysza, a kiedy ten odzyskał przytomność, przekonał go, że to właśnie on zabił doktora. Przerażeni chłopcy, będący świadkami morderstwa, uciekli z cmentarza i schronili się w starej garbarni. Tam złożyli uroczystą przysięgę, że nikomu nie wyjawią, co widzieli tej nocy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
2  Przygody Tomka Sawyera - cytaty
3  O tym, jak Tomek został piratem i pojawił się na własnym pogrzebie – opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce    Tagi: