Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Umówili się, że Huck przyjdzie pod dom i zamiauczy, a wtedy Tomek wyjdzie. Następnie chłopiec wymienił ząb na kleszcza i obaj rozeszli się, zadowoleni z przeprowadzonej transakcji. Tomek dotarł do szkoły i usiadł na swoim miejscu. Jego wejście przerwało drzemkę nauczyciela, który popatrzył groźnie na malca, dopytując, dlaczego znowu się spóźnił. Chłopiec już miał zamiar skłamać, lecz nagle dostrzegł jasne warkocze i wolne miejsce obok ich właścicielki.

Bez namysłu odparł, że zatrzymał się, aby porozmawiać z Huckiem Finnem. Nauczyciel wymierzył mu karę rózgą, a potem kazał, by Tomek usiadł z dziewczętami. Wszyscy roześmiali się, a chłopiec z uczuciem ogromnego szczęścia usiadł obok swego bóstwa. Dziewczynka odsunęła się od niego, a kiedy ostrożnie zerknęła w stronę chłopca, dostrzegła, że położył na ławce brzoskwinię. Odtrąciła owoc, lecz Tomek przesunął go w jej stronę, a na tabliczce napisał, aby przyjęła prezent. Potem zasłonił tabliczkę i zaczął coś na niej rysować, a dziewczynka usiłowała dojrzeć, co robi.

W końcu poprosiła go, aby pokazał jej tabliczkę. Chłopiec odsłonił rysunek, przedstawiający dom. Dziewczynka, zachwycona dziełem, szepnęła, aby narysował człowieka. Tomek namalował ludzika, a potem sportretował śliczną panienkę, obiecując, że nauczy ją rysować. Dziewczynka powiedziała, że nazywa się Becky Thatcher i zaintrygowana obserwowała jak chłopiec coś rysuje na tabliczce. Przez chwilę przekomarzali się i Tomek udawał, że nie chce jej pokazać, co namalował, aż w końcu odsłonił napis: „Kocham cię”. Becky zaczerwieniła się, choć była wyraźnie zadowolona. W tym samy momencie Tomasz poczuł, że nauczyciel chwyta go za ucho i prowadzi go na jego dawne miejsce. Przez resztę dnia chłopiec był rozkojarzony i popełniał same błędy, lecz w sercu czuł wielką radość.

Rozdział VII

Tomek nie był w stanie skupić się na książce, więc w końcu ziewnął i zrezygnował z wysiłku. Z niecierpliwością czekał na popołudniową przerwę, a jego dusza wyrywała się na wolność. Ukradkiem wyjął z kieszeni pudełko z kleszczem, wypuścił owada na pulpit i za pomocą szpilki kierował, w którą stronę ma iść. Siedzący obok Joe Harper, najlepszy przyjaciel Tomka, z wdzięcznością zainteresował się tą rozrywką i również zaczął manipulować kleszczem przy pomocy szpilki. W końcu Tomek uznał, że przeszkadzają sobie wzajemnie i narysował pośrodku ławki pionową linię, wyjaśniając, że kleszczem może bawić się ten, po stronie którego się znajdzie. Przez jakiś czas obaj przestrzegali ustalonej zasady, w końcu jednak zaczęli spierać się o owada. Nagle na ich pochylone plecy spadły ciosy, wymierzone przez nauczyciela. Przerwa nareszcie nadeszła i Tomek podbiegł do Becky, prosząc, by wymknęła się koleżankom i wróciła do szkoły boczną uliczką.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Tomka Sawyera
2  „Tę książkę czyta się z zapartym tchem” – list
3  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: