Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VI

W poniedziałek Tomek obudził się w fatalnym nastroju, myśląc, że właśnie rozpoczął się kolejny tydzień jego szkolnej męczarni. Przez chwilę leżał w łóżku, rozmyślając i doszedł do wniosku, że może przecież się rozchorować i zostać w domu. Nagle odkrył, że rusza się mu jeden z górnych zębów. Po chwili pomyślał jednak, że ciotka wyrwie ząb i każe mu iść do szkoły. Wysunął więc spod kołdry zraniony palec u nogi i zaczął jęczeć, próbując obudzić Sida. Chłopiec jednak spał tak mocno, że musiał nim potrząsnąć i ponownie zaczął jęczeć. Sidney przebudził się i ze zdumieniem spojrzał na Tomka, który pojękiwał przeraźliwie. Przerażony, pochylił się nad chorym i zaczął dopytywać się, co mu jest.

Tomek odrzekł, że przebacza mu wszystko i poprosił, aby przekazał jego ramę okienną i kota z jednym okiem dziewczynce, która od niedawna przebywała w mieście. Sid chwycił ubranie i wybiegł, wołając, że Tomek umiera. Po chwili do pokoju wbiegły przestraszone ciotka Polly i Mary. Tomek wyjaśnił, że palec mu zmartwiał. Kobieta opadła na krzesło i najpierw roześmiała się, a potem zaczęła płakać i śmiać się równocześnie.

Chłopiec przestał jęczeć i nieco zawstydzony, powiedział, że palec tak go bolał, iż zupełnie zapomniał o zębie. Ciotka kazała Mary przynieść płonące polano, przywiązała kawałek nitki do zęba, a drugi koniec umocowała na krawędzi łóżka. Potem machnęła drewnem tuż przed nosem malca i po chwili wyrwany ząb dyndał na nitce. Po śniadaniu Tomek wyruszył do szkoły, a każdy kolega, którego spotkał, zazdrościł mu szczerby w górnej szczęce, dzięki której mógł spluwać w zadziwiający sposób. Po chwili spotkał Huckleberry’ego Finna, syna miejscowego pijaka, któremu zawsze zazdrościł życia włóczęgi i bawił się z nim przy każdej okazji, wbrew zakazowi ciotki. Huck słynął z tego, że mógł robić, co tylko chciał, nie musiał chodzić do szkoły ani do kościoła i potrafił cudownie kląć. Tomek przywitał się z nim i zaczął wypytywać, co zamierza zrobić ze zdechłym kotem, którego niósł.

Huck wyjaśnił, że kot potrzebny jest do usuwania brodawek. Chłopcy przez parę minut dyskutowali o usuwaniu brodawek za pomocą zgniłej wody. Potem Huck wytłumaczył, w jaki sposób leczy się brodawki zdechłym kotem. Według niego należało wziąć kota i udać się około północy na cmentarz w pobliże grobu jakiegoś bezbożnika. O północy miał się zjawić diabeł, za którym trzeba było rzucić kota i wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie. Sposób ten zdradziła mu matka Hopkins, która uważana była za czarownicę. Tomek, usłyszawszy, że tej nocy włóczykij zamierza wybrać się na cmentarz, spytał, czy może mu towarzyszyć.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
2  Mark Twain – biografia
3  O tym, jak Tomek został piratem i pojawił się na własnym pogrzebie – opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: