Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wówczas wystąpił Tomek Sawyer, podał nauczycielowi swoje kartki i poprosił o Biblię. Pan Walters ze zdumieniem spojrzał na chłopca, przeliczył karteluszki i ogłosił, że bohaterem dnia został Tomek. Dyrektor wręczył malcowi nagrodę, podejrzewając, że ma do czynienia z jakimś oszustwem. Amy, dumna z wyróżnienia ukochanego, zauważyła, że chłopiec nie patrzy w jej stronę, lecz ukradkiem zerka na nieznajomą dziewczynę. W jednej chwili ogarnął ją gniew tak ogromny, że poczuła nienawiść do całego świata. Tomek został przedstawiony sędziemu i z wrażenia z trudem odpowiadał na pytania mężczyzny. Sędzia pochwalił jego pilność i spytał o imiona dwóch pierwszych apostołów. Malec zaczerwienił się i zachęcony przed dyrektora odpowiedział, że pierwszymi apostołami byli Dawid i Goliat.

Rozdział V

Przed jedenastą dźwięk dzwonu wezwał wiernych na poranne kazanie. Tomek, Sid i Mary zasiedli w ławie obok ciotki Polly. Tłum wiernych wypełnił wnętrze kościoła i zapanowała uroczysta cisza. Pastor odśpiewał hymn, po czym zaczął czytać komunikaty o zebraniach. Potem wygłosił modlitwę za Kościół i dzieci Kościoła, po której zgromadzeni usiedli. Przez cały czas Tomek wiercił się niespokojnie, nie słuchając tego, co mówił kaznodzieja. W połowie modlitwy skupił się na musze, która usiadła na oparciu ławki. Wreszcie nie wytrzymał i schwytał owada, za co został skarcony przez ciotkę. Potem ze znudzoną miną zaczął słuchać kazania i nagle przypomniał sobie, że ma w kieszeni dużego chrząszcza, którego trzymał w pudełku po kapiszonach. Owad ugryzł go w palec i upadł na podłogę, a chłopiec przez jakiś czas obserwował go.

Niespodziewanie w kościele pojawił się zabłąkany pudel i wytropiwszy chrabąszcza, zaczął się nim bawić. Po chwili pies zapomniał o owadzie i zaczął gonić muchę. Wszyscy, tłumiąc śmiech, obserwowali zwierzę, które zmęczone pogonią usiadło na chrząszczu i zaskowytało z bólu. Pudel zaczął biegać po kościele, szukając wyjścia, wreszcie wskoczył na kolana właściciela, który wyrzucił go przez okno. Pastor z trudem kontynuował kazanie, a wierni, rozweseleni zaistniałą sytuacją, nie potrafili wysłuchać go w skupieniu. Tomek wrócił do domu w znakomitym nastroju, uważając, że nabożeństwo nie jest takie nudne, jeśli się je troszkę urozmaici.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody
2  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
3  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: