Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek zapewnił, że ciotka na pewno niczego nie zauważy i obiecał, że w zamian za malowanie odda Jimowi białą kulę. Pokusa okazała się silniejsza i Murzynek odstawił wiadro. Po chwili uciekał z obolałymi plecami, a Tomek energicznie machał pędzlem, zerkając w stronę ciotki, która z triumfem w oczach wracała do domu. Zapał chłopca szybko osłabł. Odczuł głęboki smutek na myśl, ile radosnych rzeczy go ominie i że za chwilę pojawią się w pobliżu inni chłopcy i będą się z niego wyśmiewali. Nagle wpadł na pewien pomysł i zaczął malować dalej.

Wkrótce dostrzegł Bena Rogersa, który zbliżał się do niego w podskokach. Tomek udał, że nie zwraca na niego uwagi, po chwili odszedł nieco od ogrodzenia, oceniając swoją pracę. Ben zaśmiał się, stwierdzając, że kolega został nieźle wrobiony. Tomek spojrzał na niego zdumiony, odpowiadając, że nie pracuje, lecz wykonuje zadanie, które nie trafia się człowiekowi codziennie. Ben przestał jeść jabłko i coraz bardziej zaintrygowany śledził każdy ruch kolegi. Tomek malował z uporem, co jakiś czas oceniając krytycznym okiem swoją pracę. Wreszcie Ben poprosił go, aby pozwolił mu trochę pomalować. Tomek miał już się na to zgodzić, lecz nieoczekiwanie zmienił zamiar, wyjaśniając, że ciotka ma ogromne wymagania i bardzo jej zależy, aby parkan był ładnie pomalowany. W końcu uległ błaganiom Bena i z niechęcią oddał mu pędzel. Sam usiadł na beczce, radośnie obmyślając plan wykorzystania innych chłopców. Co chwilę jakiś kolega zjawiał się przy parkanie, by wyśmiewać się z Tomka, lecz ostatecznie zostawał, by malować płot. W zamian Tomek otrzymywał wiele przydatnych rzeczy i kiedy zapadł wieczór, dosłownie pławił się w bogactwach. Dzień spędził leniwie, w miłym towarzystwie, a parkan został pokryty trzema warstwami wapna. Chłopiec z radością stwierdził, że świat nie jest taki zły.

Rozdział III

Po wykonanej pracy Tomek stanął przed ciotką Polly, która zdumiała się na jego widok, przekonana, że już dawno porzucił malowanie parkanu. Spytał, czy może już się bawić i zapewnił ją, że pomalował cały parkan. Kobieta, nie dowierzając jego słowom, wyszła przed dom i ze zdziwieniem stwierdziła, że płot jest pomalowany bardzo starannie. Pochwaliła wychowanka, dodając, że powinien częściej starać się pomagać i pod wrażeniem jego dokonania, zaprowadziła go do spiżarni. Podała mu jabłko, wygłaszając przemowę o zdobywaniu rzeczy w uczciwy sposób. Tomek wysłuchał jej, kradnąc pączka, po czym wybiegł z domu. W oddali dostrzegł Sida, wchodzącego po zewnętrznych schodach na piętro. W przypływie gniewu zaczął go obrzucać grudkami ziemi i zanim ciotka zdążyła zareagować, przeskoczył przez płot i zniknął. Po wyrównaniu rachunku z bratem odczuł wewnętrzny spokój.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - cytaty
2  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
3  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: