Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XXIV

Senną atmosferę miasteczka ożywiło rozpoczęcie procesu sądowego w sprawie zabójstwa lekarza. Wszyscy rozmawiali wyłącznie o tym, a Tomek nie potrafił poradzić sobie z tą sytuacją. Męczyło go nieczyste sumienie i strach, że ktoś chce wydobyć od niego prawdę o wydarzeniach na cmentarzu. Odbył rozmowę z Huckiem, by dowiedzieć się, czy przyjaciel nikomu nic nie powiedział. Zapewnienia przyjaciela uspokoiły go nieco i jeszcze raz zawarli uroczysty pakt milczenia. Zaczęli rozmawiać o Potterze, przyznając, że to porządny człowiek i wiele razy pomógł im. Zastanawiając się, co mogliby zrobić, by uchronić go przed linczem, znaleźli się w pobliżu więzienia. Ostrożnie podeszli do zakratowanego okna i podali oskarżonemu trochę tytoniu i zapałki. Muff podziękował, nazywając ich przyjaciółmi. Tomek wrócił do domu przygnębiony.

W nocy śniły mu się koszmary i przez kilka dni kręcił się w pobliżu sądu, przeżywając wewnętrzne rozterki. Ludzie wychodzący z procesu byli przekonani, że Potter zostanie skazany na śmierć. W dniu, w którym miał zostać wydany wyrok, wszyscy mieszkańcy zgromadzili się przed budynkiem sądu. Rozpoczęło się posiedzenie i przesłuchania świadków. Obrońca nie zadawał im żadnych pytań, co zaniepokoiło słuchaczy. Po przesłuchaniach prokurator uznał Muffa winnym popełnienia zbrodni. Wówczas wstał adwokat i wezwał na świadka Tomasza Sawyera. Oczy wszystkich zwróciły się w stronę chłopca, który stanął przed sądem i został zaprzysiężony. Obrońca spytał go, gdzie był siedemnastego czerwca o północy. Przerażony Tomek cicho odparł, że był na cmentarzu. Potem opowiedział o bójce Indianina z doktorem, której był świadkiem. W tym samym momencie Mieszaniec Joe skoczył w stronę okna i nim ktokolwiek zdołał go zatrzymać – zniknął.

Rozdział XXV

Tomek znów został wielkim bohaterem i ulubieńcem dorosłych. Jego nazwisko pojawiło się na łamach lokalnej gazety i żył w blasku chwały. Każda noc zmieniała się jednak w czas trwogi i koszmarnych snów o Indianinie Joe. Również Huck Finn żył ciągle w strachu, obawiając się, że jego udział w wyprawie na cmentarz wyjdzie na jaw, choć Tomek, tuż przed tym jak udał się do obrońcy Muffa, by opowiedzieć mu o zajściu na cmentarzu, obiecał, że nie wspomni swoim towarzyszu. Poszukiwania Mieszańca zakończyły się niepowodzeniem. Do miasteczka przyjechał nawet słynny detektyw, lecz również nie zdołał schwytać mordercy. Wraz z upływem dni i brakiem wieści o Joe niepokój ustępował powoli z duszy Tomka.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
2  Artyzm „Przygód Tomka Sawyera”
3  Recenzja książki „Przygody Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: