Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biedne zwierzę z rozpaczą chwyciło perukę pana Dobbinsa i natychmiast zniknęło w dziurze. Wszyscy ze zdumieniem patrzyli na łysą głowę wychowawcy, którą syn malarza szyldów podczas drzemki mężczyzny pozłocił farbką. Uroczystość została przerwana i rozpoczęły się wakacje.

Rozdział XXIII

Tomek zapisał się do stowarzyszenia „Orędowników Wstrzemięźliwości”, ponieważ spodobały mu się ich wspaniałe insygnia. Złożył uroczyste śluby, przysięgając że jako członek zgrupowania nie będzie palił, żuł tytoniu i przeklinał. Bardzo szybko zaczął się męczyć, nie mogąc robić zakazanych rzeczy, lecz od wystąpienia z towarzystwa powstrzymywała go szansa na pokazanie się z czerwoną szarfą. Szarfa miała zostać założona na pogrzeb sędziego pokoju, pana Frazera, który był ciężko chory. Przez kilka dni chłopiec zbierał informację o stanie zdrowia staruszka i czuł się coraz bardziej zniechęcony. Wreszcie zgłosił wystąpienie z „Orędowników” i tego samego dnia sędzia zmarł. Tomek postanowił, że już nigdy nie zaufa ludziom na stanowisku. Pogrzeb był wspaniały, a stowarzyszenie przygotowało doskonały występ, który obserwował z zazdrością. Stwierdził też, że zakazane przyjemności straciły cały urok, a wytęsknione wakacje zaczynały mu powoli ciążyć. Przez dwa dni wraz z Joe Harperem założył zespół śpiewaczy, potem bawili się w cyrk, lecz w końcu zapanowała nuda.

Becky wyjechała do swych rodziców na wakacje, odbierając Tomkowi resztki radości życia. Straszna tajemnica, którą skrywał, dręczyła go coraz bardziej. Potem zachorował na odrę i przez dwa tygodnie leżał w łóżku, zobojętniały na wszystko. Kiedy wyzdrowiał i wyszedł do miasta, zauważył, że w jego mieszkańcach nastąpiło „religijne odrodzenie”. Napotykani koledzy raczyli go cytatami z Biblii, a czarę goryczy przepełnił fakt, że nawróceniu uległ nawet Huck Finn. Rozgoryczony wrócił do domu i położył się, przekonany, że tylko on jest potępiony na wieki. W nocy rozpętała się burza. Tomek, pogrążony w śmiertelnym strachu, czekał na swoje przeznaczenie. Nazajutrz ciotka Polly musiała wezwać lekarza, ponieważ u chłopca nastąpił nawrót choroby. Kolejne trzy tygodnie spędził w łóżku, przekonany, że koledzy całkowicie zapomnieli o jego istnieniu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
2  Radość z życia Tomka Sawyera
3  Artyzm „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: