Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek początkowo bacznie obserwował Becky, ale odkrył plamę atramentu w swoim zeszycie i zajął się własnymi kłopotami. Zaprzeczanie, że to nie on poplamił kajet pogorszyło jedynie sytuację. Nauczyciel wymierzył karę, po czym sięgnął do szuflady biurka i wyciągnął z niej swoją książkę. Tomasz zerknął na Becky i widząc przerażenie w jej oczach, natychmiast zapomniał o tym, że są skłóceni. Wychowawca otworzył podręcznik i popatrzył na klasę. W końcu spytał, kto podarł książkę. Zapadła cisza, więc zaczął kolejno pytać uczniów, kto to zrobił. Kiedy wymienił nazwisko Becky, Tomek bez zastanowienia zerwał się i przyznał się do winy. Potem wyszedł na środek klasy, gdzie czekała go kara. Spojrzenie Becky, która patrzyła na niego z wdzięcznością i uwielbieniem, wystarczyło mu za nagrodę. Obojętnie przyjął lanie rózgą, a wieczorem rozmyślał nad planem zemsty na Alfredzie. W uszach wciąż dźwięczały mu ostatnie słowa Becky, która przyznała, że wykazał się szlachetnością.

Rozdział XXII

Powoli zbliżały się wakacje. Nauczyciel stał się surowszy i bardziej wymagający dla swoich uczniów, pragnąc, aby szkoła wypadła dobrze w dniu egzaminów. Częściej niż do tej pory karał swych podopiecznych, którzy nocami obmyślali zemstę za wszystkie razy, wymierzone rózgą. Wreszcie uknuli spisek, wtajemniczając syna malarza szyldów, u którego rodziców stołował się pan Dobbins. W końcu nadszedł uroczysty dzień egzaminowania. Budynek szkoły został przystrojony wieńcami i girlandami z liści i kwiatów. Nauczyciel z poważną miną zasiadł na swoim krześle, a za nim stała tablica. Łagodnym wzrokiem popatrzył na uczniów, a potem na ich rodziców i miejscowych dygnitarzy, którzy zostali zaproszeni. Rozpoczęły się popisy, które początkowo przebiegały bez większych zakłóceń.

W pewnej chwili na estradę wyszedł Tomek, aby wyrecytować pełną patosu odę, lecz zapomniał słów i zszedł z podestu z poczuciem sromotnej klęski. Po recytacji nastąpiło odczytywanie wypracowań, w których autorzy użyli wielu pięknych sformułowań, wzbudzając zachwyt słuchaczy. W tym czasie nauczyciel zaczął rysować na tablicy mapę Ameryki, by uczniowie mogli wykazać się znajomością geografii. Pijany, zniekształcił tak bardzo kontury swego kraju, że za plecami usłyszał stłumiony chichot. Śmiech wzmagał się coraz bardziej, a nauczyciel nie widział, że nad jego głową pojawił się kot, zawieszony na sznurku, spuszczony z otworu na poddaszu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Relacje Tomka Sawyera z ciotką Polly
2  Recenzja książki „Przygody Tomka Sawyera”
3  Nocna wyprawa Tomka Sawyera - opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: