Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek, jako kapitan, wydawał rozkazy, a jego koledzy wiosłowali, kierując szalupę na środek rzeki. Wkrótce minęli miasteczko, bez żalu spoglądając na pogrążone w mroku domy. Około drugiej w nocy dobili do brzegu wyspy i rozbili na niej namiot ze starego żagla, który miał chronić zapasy. Rozpalili ognisko i zjedli kolację, obiecując sobie, że nigdy już nie wrócą na łono cywilizacji. Po posiłku rozłożyli się na trawie, rozkoszując się szczęściem. Huck zrobił fajkę z kaczanu kukurydzy i nabiwszy ją tytoniem, zaczął palić. Chłopcy popatrzyli na niego z zazdrością. Zaczęli rozmawiać o życiu piratów, które w ich wyobraźni jawiło się jako niezwykle ekscytujące i awanturnicze. Wkrótce Huck zasnął, a Tomek i Joe odmówili po cichu pacierz, a potem zaczęli odczuwać wyrzuty sumienia z powodu ucieczki. Świadomość, że ukradli żywność była straszna. Obiecali sobie, że nigdy nic nie ukradną, po czym zapadli w błogi sen.

Rozdział XIV

Tomek obudził się rano i w pierwszej chwili nie wiedział, gdzie jest. Jego przyjaciele jeszcze spali. Rozejrzał się uważnie wokół i zaczął obserwować owady. Wreszcie obudził pozostałych chłopców i parę minut później popędzili z krzykiem ku rzece. Po kąpieli złowili ryby i przygotowali śniadanie. Następnie udali się do lasu na zwiady. Po południu wrócili do obozu i ułożyli się w cieniu drzewa. Pogawędka szybko ich znudziła i zamyślili się, odczuwając coraz większą tęsknotę za domem.

Od jakiegoś czasu z daleka dochodziły ich jakieś odgłosy, lecz kiedy dźwięki stały się wyraźniejsze chłopcy zaczęli nasłuchiwać, zastanawiając się, co to jest. Ostrożnie zbliżyli się do brzegu rzeki i ujrzeli na niej mały parowiec. Na pokładzie łodzi dostrzegli ludzi, a wokół pływało kilka mniejszych łódek. Tomek domyślił się, że najwyraźniej ktoś się utopił i nagle uświadomił sobie, że ci ludzie szukają ich. Natychmiast poczuli się bohaterami, myśląc, że jednak ktoś za nimi zatęsknił i być może odczuwał wyrzuty sumienia, że tak źle ich traktował. Po zmierzchu zaprzestano poszukiwań, a uciekinierzy wrócili do obozu. Po kolacji zapadli w milczenie. Tomek i Joe z troską myśleli o smutku, jaki musiał ogarnąć ich rodziny. Joe nieśmiało zapytał, czy nie powinni jednak wrócić do cywilizowanego świata, lecz Tomek uśmiechnął się pogardliwie. W nocy, kiedy przyjaciele zasnęli, Tomasz zachowując należytą ostrożność, podpełzł do ogniska i napisał coś na dwóch kawałkach kory. Potem zabrał kapelusz Joego i ruszył w drogę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - plan wydarzeń
2  Czas i miejsce akcji „Przygód Tomka Sawyera”
3  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: