Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Staruszka dostrzegła łyżeczkę, leżącą pod łóżkiem i chwyciła Tomka za ucho, pytając, dlaczego tak okrutnie potraktował bezbronne stworzenie. Chłopiec odparł, że zrobił to z litości, ponieważ gdyby kot miał ciocię, to wypaliłaby mu wnętrzności bez miłosierdzia. Ciotka spojrzała na niego, odczuwając wyrzuty sumienia i złagodniała, zapewniając, że chciała dla niego jak najlepiej. Tego dnia Tomek wcześniej zjawił się w szkole. Od jakiegoś czasu nie bawił się rano z kolegami, lecz kręcił się przed bramą, obserwując drogę. Na horyzoncie pojawił się Jeff i Tomek zagadnął go, starając się dowiedzieć czegoś o Becky.

Przyjaciel jednakże nie zrozumiał, o co mu chodzi i pobiegł do kolegów. Tomek został na drodze, tracąc z każdą chwilą nadzieję. W końcu usiadł, by rozpamiętywać swoje cierpienie. Nagle ujrzał Becky i jego serce podskoczyło z radości. Natychmiast zmienił się w Indianina, skakał, wył, śmiał się, zerkając w stronę dziewczynki, by sprawdzić, czy zauważyła jego popisy. W pewnym momencie obiegł ją i runął jak długi u jej stóp. Panienka odwróciła się, mówiąc, że niektórym wydaje się, że są mądrzy i ciągle się popisują. Tomek zaczerwienił się i wycofał się chyłkiem z poczuciem klęski.

Rozdział XIII

Fakt, że Becky zignorowała jego popisy, wpłynął na ostateczną decyzję Tomka. Stwierdził, że jest sam na świecie i nikt go nie kocha. Rozmyślając, odszedł od budynku szkoły i rozpłakał się, odczuwając ogromną samotność. W tej samej chwili ujrzał swego przyjaciela, Joego Harpera. Ocierając łzy, opowiedział o tym, że w domu nikt go nie lubi i dlatego postanowił uciec za granicę. Okazało się, że Joe również zamierzał odejść w szeroki świat po tym, jak matka zbiła go za wypicie śmietany, której nie tknął. Ruszyli przed siebie, użalając się nad swoim losem i snując plany na przyszłość. Joe zaproponował, by zostali pustelnikami i zamieszkali w jaskini, lecz Tomek szybko przekonał go, aby wybrali życiu piratów. Po tych ustaleniach chłopcy udali się na Wyspę Jacksona. Po drodze spotkali Hucka Finna, który postanowił przyłączyć się do nich. Postanowili spotkać się o północy w ustronnym miejscu nad brzegiem rzeki i każdy miał przynieść wędkę, haczyk oraz prowiant. O umówionej porze Tomek zjawił się z gotowaną szynką i kilkoma drobiazgami. Huck i Joe czekali już na niego. Następnie załadowali swój dobytek na starą tratwę i odbili od brzegu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Tę książkę czyta się z zapartym tchem” – list
2  Relacje Tomka Sawyera z ciotką Polly
3  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


  • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
    magda (mgad_ {at} wp.pl)

  • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
    Angel ()

  • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
    Ania (wp.pl)

  • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
    Anonim ()

  • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
    xxtwójnarkotykxx ()

  • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
    Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

  • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
    Anonim ()

  • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
    Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

  • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
    Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: