Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek wszedł do domu przez okno, ciesząc się, że nikt nie zauważył jego nocnej wycieczki. Położył się do łóżka, nie wiedząc, że Sid nie śpi od godziny. Kiedy się obudził, Sidneya nie było już w pokoju. Tknięty złym przeczuciem, szybko ubrał się i zszedł na dół. Wszyscy nadal siedzieli przy stole, lecz było już po śniadaniu. Nikt nie odezwał się do niego słowem i choć starał się udawać wesołego, nikt nie uśmiechnął się. W końcu zamilkł, pogrążając się w żalu. Po posiłku ciotka Polly wzięła go na bok i rozpłakała się, pytając, jak może tak bardzo dręczyć jej stare serce i znikać bez słowa wyjaśnienia. Rozmowa ta była gorsza od lania i przygnębiła go. Smutny i z ponurą miną udał się do szkoły, gdzie dostał baty za nieobecność poprzedniego dnia na lekcjach. Potem usiadł w swojej ławce i ukrył twarz w dłoniach z miną męczennika. Pod łokciem wyczuł przedmiot, owinięty w papier. Rozwinął opakowanie i ujrzał swoją miedzianą gałkę. W tej chwili poczuł, że jego serce pęka z żalu.

Rozdział XI

W południe miasteczko obiegła straszna wiadomość o ciele doktora, które znaleziono. Nauczyciel zwolnił dzieci z reszty lekcji i wszyscy mieszkańcy pospieszyli na cmentarz. Obok zwłok leżał zakrwawiony nóż, w którym rozpoznano własność Muffa Pottera. Jakiś obywatel widział jak mężczyzna mył się w nocy w potoku i wkrótce policja konna wyruszyła na jego poszukiwania. Tomek szybko zapomniał o swojej udręce i dołączył do innych. Po przybyciu na miejsce zbrodni, przecisnął się przez tłum i ujrzał straszny widok. Poczuł, że ktoś go szczypie w ramię i odwrócił się, dostrzegając Hucka. Nagle Tomek zadrżał, ponieważ jego wzrok padł na obojętną twarz Indianina Joego. W tym samym momencie rozległy się okrzyki, że zbliża się Muff Potter.

Mężczyzna był wystraszony i nie widział, co robić. Tłum rozstąpił się, przepuszczając szeryfa, ciągnącego za sobą Pottera. Obaj zatrzymali się nad zwłokami zamordowanego lekarza. Muff rozpłakała się, mówiąc, że nie zabił młodzieńca, potem spostrzegł Indianina i zawołał, że obiecał mu, że nigdy nikomu nic nie powie. Szeryf pokazał mu nóż i mężczyzna z rezygnacją usiadł na ziemi. Tomek i Huck ze zdumieniem słuchali, jak Indianin składa zeznania. Potter przez cały czas płakał, a kilka minut później Joe pod przysięgą powtórzył swoje słowa. Chłopcy, którzy oczekiwali, że za kłamstwo spadnie na niego grom z jasnego nieba, utwierdzili się w przekonaniu, że zaprzedał on duszę diabłu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ekranizacje „Przygód Tomka Sawyera”
2  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
3  Nocna wyprawa Tomka Sawyera - opis przygodyKomentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: