Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wkrótce w lesie pojawił się Joe Harper, ubrany podobnie jak Tomek i uzbrojony. Chłopcy powitali się słowami z ulubionej książki o przygodach Robin Hooda i zaczęli walczyć. Po zabawie ubrali się i ruszyli do domów, żaląc się, że nie ma już na świecie prawdziwych zbójców.

Rozdział IX

Wieczorem, o wpół do dziesiątej, Tomek położył się do łóżka, czekając aż Sid zaśnie. Czas dłużył mu się niemiłosiernie w oczekiwaniu na sygnał od Hucka Finna. Wreszcie, zmęczony zasnął i obudził go brzęk butelki, rozbitej o ścianę drewutni ciotki. Usłyszał miauknięcie, szybko ubrał się i wyskoczył przez okno. W pobliżu drewutni czekał na niego Huck, trzymający w ręku zdechłego kota. Pół godziny później dotarli na cmentarz i odnaleźli świeżo usypaną mogiłę. W milczeniu czekali na pojawienie się diabła i wraz z upływem kolejnych minut myśli Tomka stawały się coraz czarniejsze. Nagle coś usłyszał i chwycił przyjaciela za ramię. Z drugiego końca dobiegały jakieś stłumione głosy.

W oddali ujrzeli kilka niewyraźnych postaci, zbliżających się w ich stronę. Przerażony Tomek, na prośbę Hucka, zaczął się modlić. Nagle przyjaciel uciszył go, mówiąc, że to ludzie i rozpoznał głos starego Muffa Pottera. Zaczęli obserwować trzech mężczyzn, którzy najwyraźniej czegoś szukali i zatrzymali się przy grobie, kilka kroków od kryjówki chłopców. Tomek i Huck rozpoznali Pottera, Indianina Joe’go i młodego doktora Robinsona. Przybysze zaczęli rozkopywać grób i po jakimś czasie wydobyli trumnę. Wyciągnęli z niej zwłoki i przenieśli je na nosze, okrywając płachtą. Potter zażądał wówczas od lekarza dodatkowej zapłaty, a Indianin go poparł. Między mężczyznami wywiązała się bójka, podczas której Potter został ranny. W tej samej chwili Joe zbił nóż w pierś doktora, obrabował zwłoki i wcisnął narzędzie zbrodni w rękę Pottera.

Przerażeni chłopcy uciekli z cmentarzyska. W parę minut później Potter odzyskał przytomność i przerażony spojrzał na ciało Robinsona. Był przekonany, że to nie on zabił młodzieńca, lecz Indianin wyjaśnił mu, że zrobił to pod wpływem alkoholu i dlatego nic nie pamięta. Obaj oddalili się szybko, a księżyc oświetlił ciało doktora i otwarty grób.

Rozdział X

Tymczasem przerażeni chłopcy popędzili w stronę miasteczka i wbiegli do starej garbarni. Tam nieco ochłonęli i zaczęli zastanawiać się, co mają zrobić. Huck był przekonany, że jeśli komukolwiek powiedzą o tym, co widzieli, Indianin ich zabije. Przysięgli, że nikomu nie pisną ani słowa i własną krwią podpisali przyrzeczenie milczenia, spisane na kawałku deseczki. Następnie zakopali deszczułkę pod murem, wypowiadając mroczne zaklęcia. Skupieni, nie dostrzegli jakiejś postaci, która przemknęła chyłkiem, znikając po drugiej stronie budynku. Nagle usłyszeli wycie psa i przytulili się do siebie, śmiertelnie wystraszeni. Zaczęli zastanawiać się, czyją śmierć zwiastuje wycie. Huck był przekonany, że to właśnie on wkrótce umrze i zaczął pochlipywać, kiedy Tomek zauważył, że pies siedzi do nich tyłem. Chłopcy uspokoili się i uśmiechnęli. Nieoczekiwanie usłyszeli czyjeś chrapanie, dobiegające z innej części garbarni. Ostrożnie zaczęli skradać się i dostrzegli śpiącego Muffa Pottera. Szybko wycofali się i odeszli od budynku, by się pożegnać. W oddali znów rozległo się wycie psa, który stał w pobliżu mężczyzny. Chłopcy uznali, że zwierzęciu chodziło o Pottera i rozstali się.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”
2  Mark Twain – biografia
3  Artyzm „Przygód Tomka Sawyera”Komentarze
artykuł / utwór: Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe


 • To streszczenie jest naprawde dobre.I wcale nie zadługie.Jutro będę opowiadać i jak my opowiadamy to musimy byvc dlugo bo pani nie przezyje.Jestes wilka/wielki.
  magda (mgad_ {at} wp.pl)

 • Niezłe strezczenie,bardzo mi pomoglo zrobić prace o opiosaniu jakiegoś wydarzenia w ksiażce a po za tym dostałam 6 z tego i pomogło mi te streszczenie choć ksiazke przeczytałam 2 razy
  Angel ()

 • O matko, nie dramatyzujcie. Streszczenie jest super. Dostałam 5 ze sprawdzianu a wgl. nie czytałam książki, więc o czym mowa? Więc zastanówcie się co piszecie, bo to jest szczegółowe a nie cała książka.!
  Ania (wp.pl)

 • Klaudia jeśli uważasz, że to jest tak długie jak książka to jestes chyba chora umysłowo. Książka ma prawie 300 stron a to 28. Jak na następny raz bedziesz szukala streszczenia to sprawdzaj czy pisze SZCZEGÓŁOWE, a nie potem płaczesz w komentach.
  Anonim ()

 • Mi się bardzo podoba to streszczenie. A poza tym ja lubię czytać więc chętnie przeczytam... Ale mogło by być jednak choć trochę bardziej krótkie... ;/
  xxtwójnarkotykxx ()

 • Test z kolei powinien składać się z 17 pytań. Imiona : Ciocia Polly,Kuzynka Marry,Brat (przyrodni)Sid,Indian Joe,Huck,Becky,koledzy i koleżanki,zwierzęta i owady,Joe - kolego Tomka,Tomek itd.
  Wioleta (wioleta19 {at} onet.pl)

 • No wiesz to nie jest takie długie jak ksiązka ( moja jest stara i ma 290 stron). Jeśli tak uważasz to nie wiem jakie ty chcesz streszczenie. Chyba takie że będzie napisane np. Tomek jedzie do miasta , itp.
  Anonim ()

 • A mnie tam pasuje bo przeciez to jest streszczenie szczegolowe Klaudio.A jezeli uwazasz ze to cala ksiazka to po co weszlas na ta stroke? a tak wogole to jest takie cos jak streszczenie ogólne gdzie nie ma takich szczegolow.
  Paulina (pauli98 {at} buziaczek.pl)

 • to nie streszczenie tylko cala książka ja chciałam tak mniej więcej poczytać a nie cala książkę mogla bym ja sobie przeczytać gdybym chciała bo ja mam
  Klaudia (klaudias47 {at} wp.pl)


Tagi: